Apie korupcijos prevenciją

#1
Apie korupcijos prevenciją

#1

Korupcijos prevencija – sisteminga veikla, kuria siekiama didinti viešojo ir privataus sektorių subjektų atsparumą korupcijai ir kuri apima korupcijos rizikos veiksnių nustatymą, įvertinimą, šalinimą ir (ar) mažinimą, sudarant bei įgyvendinant korupcijai atsparios aplinkos kūrimo priemonių sistemą.

Korupcijos prevencijos tikslas – stiprinti nacionalinį saugumą, kurti socialinę gerovę, didinti administracinių, viešųjų ir kitų viešojo sektoriaus paslaugų teikimo kokybę, saugoti sąžiningos konkurencijos laisvę, kad korupcija kuo mažiau trukdytų plėtoti demokratiją ir ekonomiką.

Korupcijos prevencija taip pat yra svarbi Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) veiklos kryptis. STT korupcijos prevencijos pareigūnai, siekdami teisinio reguliavimo ir administravimo procedūrų skaidrumo valstybėje, antikorupciniu požiūriu vertina įvairius teisės aktus ar jų projektus, atlieka korupcijos rizikos analizes tam tikroje valstybės ar savivaldybės veiklos srityje ar procese (nustato rizikingiausias sritis ir teikia pasiūlymus), koordinuoja korupcijai atsparios aplinkos kūrimo viešajame ir privačiame sektoriuose veiklą ir teikia metodinę pagalbą, taip pat dalyvauja Vyriausybei rengiant Nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais ir jos plano projektus bei atlieka Nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais ir jos plano įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą.

#2
Korupcijos prevencijos įstatymas

#2

Naujasis Korupcijos prevencijos įstatymas, įsigaliojęs nuo 2022 m. sausio 1 d., sudaro galimybes sisteminei, o ne fragmentiškai korupcijos prevencijai šalyje.

Esminiai pokyčiai:

  • Numatyta atsakomybė viešojo sektoriaus subjektams rūpintis savo ir sau pavaldžių subjektų korupcijos prevencija.
  • Įstatyme įtvirtintos už atsparumą korupcijai atsakingų subjektų teisės, pareigos ir veiklos garantijos.
  • Sudaromos sąlygos pamatuoti ir palyginti viešojo sektoriaus įstaigų atsparumo korupcijai lygį, taip motyvuojant institucijas diegti atsparumo korupcijai priemones sąmoningai ir savanoriškai.
  • Skatinamas privataus sektoriaus subjektų įsitraukimas į korupcijai atsparios aplinkos kūrimą.

Pristatymo skaidrės – Korupcijos prevencijos įstatymas: naujovės ir pakeitimai nuo 2022-01-01 

 

 

#3
Kiti teisės aktai kuriant korupcijai atsparią aplinką

#3

Pranešėjų apsaugos įstatymas nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją, atskleidimą. Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra koordinuoja pranešėjų apsaugos ir pagalbos jiems pagal šį įstatymą procesą.

Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas (VPIDĮ) sudaro sąlygas atskleisti šiame įstatyme nustatytų deklaruojančių asmenų privačius interesus, užtikrinti, kad priimant sprendimus pirmenybė būtų teikiama viešiesiems interesams, ir užkirsti kelią kilti interesų konfliktams bei plisti korupcijai.

Lobistinės veiklos įstatymu (LVĮ) įsigaliojusiu nuo 2021 m. sausio 1 d., siekiama užtikrinti lobistinės veiklos viešumą ir skaidrumą, užkirsti kelią neteisėtai lobistinei veiklai. Pagal šį įstatymą:

  • deklaruoti vykdytą lobistinę veiklą turi ne tik lobistai, bet ir asmenys, kurie patyrė lobistinę įtaką (t. y., asmeniškai iš lobisto gavo pasiūlymą dėl konkrečių teisės akto nuostatų);
  • įtvirtinta galimybė kryžmiškai sugretinti pateiktas deklaracijas ir, prireikus, VTEK imtis prevencinių veiksmų;
  • registruotis lobistu gali ne tik fizinis, bet ir juridinis asmuo.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija be kitų įgaliojimų:

  • prižiūri, kaip įgyvendinami VPIDĮ ir LVĮ, teikia pasiūlymus dėl šių teisės aktų nuostatų tobulinimo ir įgyvendinimo ir šiais klausimais priima sprendimus bei rekomendacijas;
  • rengia VPIDĮ ir LVĮ normų pažeidimų ir korupcijos prevencijos priemones ir jas įgyvendina;
  • konsultuoja viešųjų ir privačių interesų derinimo, lobistinės veiklos ir įgyvendinimo klausimais.

 

#4
Informacija apie koordinavimą ir stebėseną

#4

STT korupcijos prevencijos pareigūnai, siekdami įgyvendinti Korupcijos prevencijos įstatymo 20 straipsnio 3 dalies nuostatas:

koordinuoja korupcijai atsparios aplinkos kūrimo viešajame ir privačiame sektoriuose veiklą.

2022 m. STT korupcijos prevencijos pareigūnai vertino savarankiškų įstaigų ir kitų viešojo sektoriaus subjektų veiklą kuriant korupcijai atsparią aplinką bei įgyvendinant korupcijai atsparios aplinkos kūrimo priemones.

Bendra viešojo sektoriaus apžvalga 2022 m.: