Lietuva turi veiksmingą teisinę ir institucinę sistemą kovoti su korupcija, o jos pastangos skaitmenizuoti baudžiamojo proceso veiksmus yra sveikintinos, tačiau Lietuva vis dar nėra nuteisusi nė vieno asmens ar įmonės dėl galimos korupcijos užsienyje, teigiama šiandien paskelbtame EBPO pranešime spaudai.
EBPO darbo grupė dėl kovos su užsienio pareigūnų papirkimo sudarant tarptautinius verslo sandorius, kurią sudaro 46 pasaulio valstybių atstovai, patvirtino trečiojo etapo Lietuvos vertinimo ataskaitą, kurioje apžvelgiamos Lietuvos pastangos kovoti su užsienio pareigūnų papirkimu ir pateikiamos rekomendacijos dėl reikalingų tolimesnių veiksmų.
Ataskaitoje teigiamai vertinamos Lietuvos pastangos kovoti su korupcija. Pažymimas aktyvus Specialiųjų tyrimų tarnybos vaidmuo vykdant antikorupcinį švietimą ir informuojant visuomenę apie tarptautinį papirkimą. Sveikinamos skaitmenizuotos ir spartesnės teisinės pagalbos prašymų ir informacijos užklausų iš finansų įstaigų procedūros, galutinio naudos gavėjų registro įsteigimas, reikalavimas tam tikroms įmonėms metinėje ataskaitoje pateikti informaciją apie kovos su tarptautiniu papirkimu priemones.
„EBPO rekomendacijos yra labai savalaikės ir itin svarbios tobulinant mūsų šalies teisines ir institucines kovos su užsienio pareigūnų papirkimu sudarant tarptautinius verslo sandorius sistemas. Siekiant antikorupcinio proveržio, svarbu užtikrinti veiksmingesnius sankcijų taikymo, turto konfiskavimo, tyrimų ir baudžiamojo persekiojimo procesus. Akivaizdu, kad eidami pokyčių keliu esame pozityviai vertinami EBPO ekspertų. Tam daug įtakos turėjo Juridinių asmenų naudos gavėjų registro sukūrimas, 2022–2033 metų nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais patvirtinimas, teisminių procesų skaitmeninimas bei tvarių teisinių ir institucinių mechanizmų kovai su užsienio pareigūnų papirkimu sukūrimas", – akcentuoja teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
„EBPO ekspertų pastabos yra taiklios ir teisingos. Nors mūsų įstatymai ir institucinė sistema iš esmės yra pasirengusi kovoti su sofistikuotomis korupcijos formomis, įskaitant užsienio pareigūnų papirkimu sudarant tarptautinius verslo sandorius, tačiau mažos detalės gali sugriauti ir geriausias pastangas. Iš užsienio ekspertų gavome vertingų rekomendacijų, kurias dabar reikia tinkamai ir greitai įgyvendinti,“ – teigia Lietuvos ataskaitos gynime dalyvavęs Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius.
Lietuvą vertinusių ekspertų ataskaitoje pateiktos pagrindinės pastabos:
Lietuva EBPO konvenciją dėl kovos su užsienio pareigūnų papirkimu sudarant tarptautinius verslo sandorius ratifikavo 2017 metais, stodama į EBPO, ir įsipareigojo aktyviai užkirsti kelią Lietuvos piliečių ar įmonių kyšininkavimui užsienyje. EBPO darbo grupės patvirtintoje Lietuvos trečiojo etapo vertinimo ataskaitoje pateikta iš viso 49 rekomendacijos, kurias Lietuva turės įgyvendinti per dvejus metus ir atsiskaityti EBPO darbo grupei.
Su EBPO pranešimu spaudai ir Lietuvos trečiojo etapo vertinimo ataskaita galima susipažinti čia.