STT e. mokymo platformai dveji metai

Informacija atnaujinta: 2023-10-04 15:43
STT e. mokymo platformai dveji metai

Minint antruosius Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) antikorupcinio švietimo e. mokymų platformos metus, pokalbis apie jos atsiradimą, dešimtis tūkstančių vartotojų ir išduotų sertifikatų su STT pareigūnu, kuruojančiu šį projektą – Benu Aldakausku, Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovu.

- Benai, kokia pagrindinė šios mokymo platformos idėja ir kodėl jos reikia?

Platformos tikslas – žinių apie skaidrumą ir korupciją suteikimas vartotojui patogiu būdu ir laiku. Suprasdami, kad antikorupcinė aplinka yra daugialypis reiškinys, temų turinį stengiamės perteikti per praktinius pavyzdžius ir priežastinių ryšių atskleidimą, kad naudotojas suprastų, kodėl kiekvienas turi prisiimti atsakomybę už skaidrią aplinką ir žinotų, kaip tai daryti.

Negalime tikėtis, kad visuomenė, spragtelėjus pirštais, taps skaidri, savimoninga ir korupcija sunyks. Turime sukurti galimybes įgyti žinių, jas praktikuoti, o svarbiausia – paskatinti suprasti, tobulėti, skaidriai rūpintis savo artimaisiais, bendruomene ir aplinka.

- Kaip ir kas ją sukūrė?

Dabartinės platformos pirmtakas yra Lenkijos centrinio kovos su korupcija biuro kūrinys. Noriu pažymėti, kad glaudus bendradarbiavimas su pareigūnais iš Lenkijos vyksta ne vienerius metus ir džiaugiuosi, kad galime dalintis bendrais, visiems naudingais, rezultatais. Pats platformos kūrimo įkarštis vyko per karantiną. Tiek „operacija“ perimant platformos kodą Lenkijos pasienyje, tiek pirminio kodo pritaikymas ir turinio kūrimas vyko vis dar besilaikant aukščiausių sveikatos saugumo reikalavimų. Manau, kad nestandartinių sprendimo būdų ir reikėjo tam, kad turėtume nestandartinį antikorupcinio švietimo įrankį.

- Kam skirta ši mokymų platforma, kas gali ją naudotis?

Įrankiu gali naudotis visi, kurie nori įgyti žinių apie antikorupcinę aplinką, sužinoti kaip ją užtikrinti. Temų turinys gali būti skirstomas pagal vartotojo poreikius – reikiamų žinių gali rasti tiek specialiųjų žinių neturintis gyventojas, tiek korupcijos prevencijos specialistas ar privataus ar viešojo sektoriaus vadovas. Įvairios temos, susijusios su interesų konfliktais, dovanų politika, pranešėjų apsauga, korupcijos samprata, keliomis korupcijos prevencijos priemonėmis ir kt., leidžia aiškiai, greitai ir naudingai kelti kompetencijas ir atsakyti į norimus klausimus. Platforma prisitaiko prie naudotojo poreikių – patogiai naudojama telefonu, kompiuteriu ar kitu įrenginiu leidžia prisijungti, atsijungti ar tęsti pradėtą temą bet kuriuo pasirinktu laiku.

- Šiai platformai jau 2 metai, kaip sekasi ir kokias tendencijas pastebėjote?

Jei kartais ir galime įsivaizduoti, kad antikorupcinė aplinka turi būti skirta tik viešojo sektoriaus atstovams, tai platformos rezultatai mums atspindi, kad tai nėra tiesa. Pastebime, kad platformos vartotojai būna ir iš aukštųjų mokyklų, privataus sektoriaus, NVO ar tiesiog gyventojai. Pagal pasirenkamų temų populiarumą matome ir džiaugiamės, kad galime pasiūlyti specifinių temų apie skirtingus įrankius kaip kurti ir stiprinti korupcijai atsparią aplinką. Iš 15 platformoje esančių temų, pagal išduotus sertifikatus populiariausiomis išlieka temos apie korupcijos sampratą, dovanų politiką, korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas ir interesų konfliktus. Per kiek daugiau nei 2 metus prie platformos prisijungė daugiau nei 40 000 vartotojų, o visiems kartu buvo įteikta daugiau nei 60 000 sertifikatų.

- Gal jau esate girdėję atsiliepimų, sulaukėte grįžtamojo ryšio?

Nuolat sulaukiame atsiliepimų apie e. mokymų platformos naudą ir skirtingus panaudojimo būdus. Organizacijos dalinasi patirtimi kaip platformos temas naudoja naujokų apmokymui, taip pat vadovų kompetencijų kėlimui. Temų turinys, tarp kitko, yra naudingas ir korupcijos prevencijos specialistams ne tik įgyti naujų žinių, bet ir pasinaudoti turiniu pakartotinai. Periodiškai atnaujinami šaltiniai ir pateikiamos naujausios praktinės situacijos leidžia į tą pačią temą pažvelgti nauju kampu ir imtis iniciatyvos savarankiškai.

- Kokie bus ateinantys platformos metai?

Kaip ir praėjusieji du, taip ir ateinantys – kokybiški! Nuolat atnaujinamas turinys, naujų temų vadovaujančio lygmens asmenims kūrimas, daugiau interaktyvių užduočių ir praktinių situacijų. Toliau bendradarbiaujant su kitomis organizacijomis kursime temas apie skaidrumą, tačiau leidžiant pasinerti giliau į giminiškus sektorius, kaip, pavyzdžiui, pinigų plovimo prevencija. Dedame pastangas, kad platforma augtų kartu su jos vartotojais – žingeidumo skatinimas, patogios aplinkos kūrimas ir nuolatinis judėjimas skaidrios aplinkos link.

Kviečiame apsilankyti STT e. mokymų platformoje, susipažinti su temomis ir atlikti testus, o gavus sertifikatus jais pasidalyti socialiniuose tinkluose!