Už neįgalumo ir darbingumo pažymų išrašymą – baudos ir kyšininkams, ir papirkėjams

Informacija atnaujinta: 2020-02-07 11:57
Už neįgalumo ir darbingumo pažymų išrašymą – baudos ir kyšininkams, ir papirkėjams

Vasario 19 dieną Kauno apylinkės teismas priėmė baudžiamąjį įsakymą ir kaltais dėl kyšininkavimo ir papirkimo pripažino Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) Kauno II teritorinio skyriaus specialistę L. P., sutuoktinius A. B. ir L. B. – dėl papirkimo, o E. D. – dėl tarpininko kyšininkavimo ir papirkimo.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnų išaiškintiems nusikalstamas veikas padariusiems asmenims teismas skyrė įvairias bausmes: sutuoktiniams skirtos baudos po 2 600 litų, E. D. skirta 12 parų arešto ir konfiskuota 4 900 litų vertės turto, o NDNT specialistei – 25 paros arešto, 3 510 litų bauda ir konfiskuota 6 850 litų jos turto.

Šis tyrimas buvo išskirtas iš kito STT Kauno valdyboje atlikto itin didelės apimties ikiteisminio tyrimo dėl galimos sisteminės korupcijos atvejo. Atlikdami ikiteisminį tyrimą, STT pareigūnai atskleidė korupcinių ryšių sistemą NDNT Kauno teritoriniuose skyriuose, kai per šeimos gydytojus, tarpininkus, o atskirais atvejais ir tiesiogiai, skyrių vertintojams, turintiems teisę ir pareigą spręsti klausimą dėl netekto darbingumo lygio ar specialiųjų poreikių nustatymo, būdavo perduodami įvairaus dydžio kyšiai. Mokamos sumos siekė nuo 1 000 iki 6 000 litų. Kyšiai dažniausiai buvo mokami siekiant greitesnės procedūros asmeniui tiesiogiai nedalyvaujant vertinime, taip pat siekiant ilgesnio netekto darbingumo termino nustatymo.

Atliekant ikiteisminį tyrimą pranešimai apie įtarimą dėl įvairaus pobūdžio korupcinių nusikalstamų veikų (kyšininkavimo, tarpininko kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir kt.) buvo pateikti daugiau nei trisdešimčiai asmenų, iš viso buvo tiriama keliasdešimt korupcinių nusikalstamų veikų epizodų, turimos informacijos pagrindu buvo pradėtas arba atskirtas ne vienas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo, neteisėto praturtėjimo ir dokumentų klastojimo. Tyrimo metu korupcija įtarti NDNT darbuotojai buvo laikinai nušalinti nuo pareigų.

Tyrimą kontroliavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo (ONKT) skyriaus prokurorai.